Дитячий клуб SMART KIDS – розвиваємо з любов’ю

Навіщо і як навчити дитину програвати без сліз

21 02 2019

Навіщо і як навчити дитину програвати без сліз

[[ hitcount ]]

212

Спорт, ігри, конкурси в садочку і школі... Навіть малюки щодня зустрічають виклики, у яких є переможці та переможені. Розберемо з прикладами, як навчити дитину гідно програвати, перетворюючи ситуацію на ресурс для нових перемог.

Все наше життя складається з низки успіхів і поразок. Легендарного Стіва Джобса звільнили з компанії, яку він створив. Автору Гаррі Поттера Джоан Роулінг багато разів відмовляли в публікації її роману. А відомий баскетболіст Майкл Джордан взагалі сказав: «За свою кар'єру я промахнувся понад 9000 разів і часто терпів невдачі. Саме тому я став зіркою».

Ось чому у вихованні дитини як майбутнього лідера і переможця так важливо навчити її приймати поразку.

Подивимося на ситуацію програшу з боку, розділивши її на 4 етапи конструктивної поведінки, які рекомендуємо взяти на озброєння.

Сплеск емоцій

Дитина злиться, коли програє? Це цілком зрозуміла реакція для маленької людини. Перш ніж думати, як навчити дитину програвати без сліз, відзначимо, що кожен із нас має право на емоційні прояви. Замість директивного: «Чоловіки не плачуть», «Знайшла, через що рюмсати», «Припини цю істерику!», підтримайте дитину.

Малюкам у цей момент потрібне відчуття захищеності. Обійміть крихітку і ніжно погладьте по спині.

Старші діти можуть потребувати дружнього рукостискання. Підтримайте словами: «Я розумію, що це образливо», «Звичайно, ти засмучена».

Спокійно проговоріть всі відчуття, краще наодинці. Згодом малюк отримає досвід і буде менш емоційно реагувати на поразку.

Порівняння з собою

Ставши на шлях, як навчити дитину гідно програвати, не залишайте її наодинці з негативними емоціями. Навчіть йти вперед, аналізуючи ситуацію. Важливо донести думку, що будь-яке змагання – це відображення прогресу.

Уникайте порівняння з іншими: «Вона була уважнішою, тому виграла».

Краще похваліть персональний ріст дитини: «Цього разу ти був більш зосередженим, це чудово!».

Готовність взяти відповідальність

Іноді батьки, щоб підбадьорити дитину, намагаються перекласти вину на інших: «У тебе було завдання складніше», «У групі були занадто сильні суперники». Такі реакції дійсно можуть заспокоїти, але не дають можливості рости далі.

Краще дати малюку впевненість у тому, що в його силах вплинути на результат: «Ти обов'язково зможеш перемогти, якщо будеш наполегливим».

Пошук резервів для росту

Будь-яка невдача відкриває можливості, щоб навчитися чомусь новому. Саме на це націлюйте свого малюка. Навчіть його ставити собі запитання: «Що я можу зробити наступного разу по-іншому?», «Що я ще повинен вивчити?», «Як мені поводитися, щоб перемогти?».

За необхідності разом ще раз прочитайте правила, якщо йдеться про настільну гру, або складіть програму занять, якщо мова йде про перемогу у шкільних змаганнях.

І пам'ятайте, що будь-який програш – це шанс стати кращим!